Etický kodex spolupráce autora a zadavatele
při zadávání, vytváření, poskytnutí licence k užití a sjednávání odměny za užití autorského díla.
§ 1 — Preambule
Tento kodex slouží jako souhrn základních pravidel pro spolupráci mezi autorem a zadavatelem (je-li autorské dílo tvořeno na objednávku) a/nebo nabyvatelem licence. Cílem kodexu je především předejít nejasnostem týkajících se vzájemného postavení smluvních stran a jejich práv. Kodex není v žádném případě nadřazen ustanovením příslušných zákonů upravujících oblast autorského ani jiného práva, upravuje však etická pravidla, která by obě strany měly dodržovat nejen v zájmu vlastním, ale i v zájmu zvyšování společenské úrovně a kultury podnikání v České republice.
§ 2 — Obecná ustanovení
- Obě smluvní strany se zavazují řídit se právním řádem České republiky, zejména Zákonem č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon).
- Není-li zvláštními právními předpisy stanoveno jinak, je výběr autora vždy na svobodném rozhodnutí zadavatele (klienta), přičemž autor by měl potenciálního zadavatele dostatečně seznámit se svojí prací a specifiky vlastní tvorby (není-li to v rozporu s jeho tvůrčími záměry). V případě potřeby změny stávajícího autorského díla by však měl zadavatel vždy nejprve oslovit autora původního návrhu či s ním volbu konzultovat.
- Nabyvatel ani autor by neměli před smluvním partnerem zamlčovat skutečnosti, které by mohly negativně ovlivnit dobré jméno druhé strany či průběh vzájemné spolupráce (oslovení dalších autorů v rámci soutěže, problematická ekonomická situace, výrazné či kontroverzní politické nebo názorové směřování etc.).
- Obě smluvní strany se zavazují řešit případné spory smírně a s respektem k oprávněným zájmům druhé strany.
§ 3 — Vytváření díla
- Je nepřípustné vyžadovat jednou ze smluvních stran plnění smlouvy před jejím odsouhlasením (zejména ujednání týkajících se podoby a rozsahu autorského díla, případného časového plánu a výše autorské odměny) a podepsáním oběma smluvními stranami.
- Zadavatel by měl vždy a za každých okolností respektovat individualitu autora. Nelze požadovat přizpůsobování autorova výlučného výtvarného vyjadřování práci jiných tvůrců či subjektivnímu vkusu zadavatele.
- Za nepřípustné se považují požadavky zadavatele na takové změny autorského díla, u kterých lze oprávněně předpokládat rozpor s autorským záměrem a které přímo nesouvisí s faktickými skutečnostmi (jakými jsou název společnosti apod.).
- V souladu s právním řádem České republiky nepředstavuje idea navržená objednatelem či autorem sama o sobě autorské dílo.
- Autor by měl ke své práci vždy přistupovat s nejvyšší pečlivostí a s využitím veškerých dosažených znalostí a zkušeností.
- Autor se zavazuje při vytváření díla neporušovat práva třetích stran, zejména používáním nelegálního softwaru (vč. písmového) či jiným neoprávněným zásahem do autorských práv jiných subjektů.
- Při vytváření autorského díla na objednávku by měl autor vždy respektovat jedinečnost zadavatele a přiměřeně jí přizpůsobit pracovní a výtvarné postupy.
§ 4 — Poskytování licence
- Autor není povinen udělit objednateli oprávnění k užití díla, zvláště (avšak nejen) došlo-li k porušení § 2 odst. 3.
- Nabyvatel není povinen převzít od autora oprávnění k užití díla, zvláště (avšak nejen) došlo-li k porušení § 2 odst. 3. V takovém případě nenáleží autorovi odměna spojená s udělením licence, avšak může požadovat přiměřenou částku za vytvoření objednaného díla (viz § 5 odst. 7).
- „Droit de repentir“: autor je oprávněn odvolat smlouvou již udělené svolení k užití dosud nepublikovaného díla, jestliže toto dílo již neodpovídá jeho přesvědčení a zveřejněním díla by mohlo dojít k negativnímu dotčení jeho oprávněných zájmů.
- Uděluje-li autor oprávnění k užití díla, zůstávají originální výtvarné návrhy, a to jak schválené a převzaté, tak nepřijaté, vlastnictvím autora, není-li sjednáno jinak. Zničením předmětu, kterým je autorské dílo vyjádřeno, nezanikají autorská práva k tomuto dílu.
- Bez výslovného souhlasu autora není možné provádět jakékoliv změny, úpravy či doplnění ani jakékoliv další zpracování díla ani vynechat signaturu díla, ledaže bylo sjednáno jinak, nebo jde-li o takovou úpravu či jinou změnu díla nebo jeho názvu, u které lze spravedlivě očekávat, že by k ní autor vzhledem k okolnostem užití svolil; ani v takovémto případě nabyvatel nesmí dílo nebo jeho název změnit, pokud si autor svolení vyhradil i pro tyto změny a nabyvateli je taková výhrada známa.
- Autor má právo na autorské výtisky díla, lze-li to na nabyvateli spravedlivě požadovat.
§ 5 — Sjednávání autorské odměny
- Právo na autorskou odměnu je majetkovým autorským právem, které představuje finanční ekvivalent náležející autorovi za vytvoření a užití autorského díla.
- Výše odměny není v České republice standardizována, je tak nutno vždy pečlivě zvážit veškeré faktory, které mohou výši honoráře ovlivnit. Mezi ně patří mj. i renomé, vzdělání a prestiž autora, jakož i renomé, ekonomické postavení a prestiž nabyvatele. Při určování výše honoráře by mělo být přihlíženo i k obvyklým či kodifikovaným částkám v jiných zemích Evropské unie.
- Autorské dílo je výsledkem tvůrčí duševní činnosti, jejíž povaha je závislá na intelektu, vzdělání, praxi i životních zkušenostech každého autora. Výši autorské odměny tak nelze spolehlivě určovat na základě hodinové sazby – ta může být pouze pomocným (avšak nikoliv jediným) vodítkem k výpočtu částky za vytvoření díla, nikdy však k určení částky za udělení oprávnění k užití díla.
- Autorská činnost není zbožím ani službou (ve smyslu výkonu nekreativního charakteru). Autorská odměna tak není cenou, neboť výraz cena odkazuje k běžnému obchodnímu styku (cena za služby) či nákupu a prodeji zboží (cena za zboží) a ze své podstaty nepostihuje výsledky duševní tvůrčí činnosti. V případě odměny za vytvoření autorského díla a udělení oprávnění k užití takového díla tak vždy hovoříme o autorské odměně (honoráři), nikoliv o ceně za dílo.
- Autor má právo nejen na odměnu za udělení oprávnění k užití díla, ale – zvláště v případě díla na objednávku – i na odměnu za vytvoření takového díla.
- Zejména v případě rozsáhlejšího či finančně náročného díla by se smluvní strany měly dohodnout na přiměřené záloze na vytvoření díla. Dovoluje-li to povaha díla, je též vhodné dílčí části díla odevzdávat postupně a na základě takto odevzdaných a nabyvatelem přijatých částí vyplácet přiměřenou odměnu za vytvoření díla.
- V případě odstoupení zadavatele od zakázky v průběhu vytváření díla či před jeho uveřejněním je vhodné, aby se smluvní strany vzájemně dohodly na vyplacení poměrné částky za vytvoření díla (obvykle 20–40 % z celkového honoráře), a to včetně skicovného, tj. odměny za provedení analýzy, určení východisek pro další postup či vytvoření skic k autorskému dílu.
- Výše autorské odměny může být obchodním tajemstvím; bez souhlasu obou smluvních stran je tak nepřípustné výši honoráře zveřejňovat.