e-Book_Lenka Sýkorová, ed. Drawing as a non verbal communication tool: Virtual Bienale Prague
Hlavní důraz je kladen na sílu gesta skrze kresbu, která je představena jak v oblasti grafického designu, tak ve výtvarném umění. Publikace je rozdělena do dvou kapitol. První kapitola pojednává o kresbě v kontextu její funkce jako základního kamene umělecké formy. Případová studie Lenky Sýkorové představuje část její kurátorské praxe se zaměřením na médium kresby v současném vizuálním umění v mezinárodním kontextu. Teoretický základ je zaměřen na kresbu a její využití v oblasti grafického designu. Současně však odráží postavení současné kresby ve výtvarném umění, kde byla kresba v posledních desetiletích osvobozena od povrchu k objemu.
Dále v publikaci naleznete texty zástupců starší i střední generace grafiků, kteří působí jako vysokoškolští akademici a kurátoři a kteří mohou dát výzkumnou problematiku do mezinárodního kontextu. Tyto texty přinášejí perfektní příklady praxe přímo z vybraných zemí. Texty napsali Thierry Sarfis /Francie, 2degrees-petition/, Pekka Loiri /Finsko, Mezinárodní trienále plakátu Lahti/, Karel Míšek /Česká repubika, FUD UJEP v Ústí nad Labem/, Dušan Junek /Slovensko/, Yasha Rozov / Izrael, Fakulta designu v Holon Institute of Technology, Holon/, Li Xu /Čína, C-IDEA, Pekingský institut grafické komunikace, Peking/, Laze Tripkov /Makedonie, Skopje Poster Festival a Mezinárodní balkánská univerzita, Skopje/ a Eduardo Barrera Arambarri /Mexiko, Mezinárodní bienále Plakátu v Mexiku/.
Druhá část je zaměřena na dokumentaci mezinárodního projektu Virtual Biennale Praha, který je založen na principech neverbální a mezikulturní komunikace. Projekt je dobrým příkladem začlenění vzdělávacího aspektu do umělecké praxe prostřednictvím konfrontace a výstavy uměleckých děl.
Elektronickou knihu vydala Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a PUNO Press v Londýně, 2020.
ISBN 978-1- 9160592-5-2 (PUNNO Press, Londýn)
DOI: 10.21062/B/DNC T/2021.01